امروز : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

۵ دلیل خوب برای تحصیل در رشته MBA

اگر از آن دست شخصیت‌هایی هستید که می توانند از پس مسئولیت‌های سنگین یک پست ارشد مدیریتی، و باقی ماندن در چرخه بی پایان یادگیری و پیشرفت بر بیایند، پس احتمالا گزینه های مناسبی برای تحصیل در رشته MBA خواهید بود.

MBA، یا کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار، یکی از مباحث داغ این روزهاست. این امر تمایلیست زودگذر، یا واقعا در دنبال کردن این برنامه آموزشی سودی نهفته است؟ تحصیل در رشته MBA پرهزینه و وقتگیر بوده و شرایط سختگیرانه ای برای ورود به آن در نظر گرفته می‌شود. پس چرا باید تحصیل در رشته MBA را برگزینیم؟
تلاش ما بر این است که پاسخ این سوال را در قالب مزایای کارشناسی ارشد MBA بیان کنیم، به ویژه زمانی که سخن از یک مدرسه تجارت خوب و معتبر در میان باشد. در ادامه ۵ دلیل اصلی را که تحصیل در رشته MBA ارزش همه سختی هایش را دارد مرور می کنیم.

MBA-Benefits

۱ . حقوق بالا برای تحصیل در رشته MBA

میانگین حقوق یک فارغ التحصیل MBA به میزان قابل توجهی از فردی با مدرک تحصیلی معمولی (حتی مهندسی) بالاتر است. برای فارغ التحصیلان MBA دامنه دستمزد سالانه از ۷۰ هزار دلار (در موسسات دولتی و غیر انتفاعی) تا ۱۲۰ هزار دلار (در مشاوره، امور مالی یا حوزه سلامت) در ایالات متحده امریکا و کمی کمتر در کانادا و اروپا می باشد. این مقدار تقریبا دو برابر میزان مورد انتظار فردی با مدرک دانشگاهی معمولی است. در مورد مدیریت MBA، ظرف ۲ الی ۳ سال شما کلیه مخارج هزینه شده برای تحصیل در این رشته را جبران خواهید کرد (البته اگر تحصیل شما در دانشگاه ها و موسسات خصوصی باشد)، با فرض تحصیل ۲ ساله MBA در یک دانشگاه تجارت معتبر این مقدار به طور متوسط سالانه ۱۰۰ هزار دلار برای شما هیزنه خواهد داشت. در ایران شرایط تحصیل در رشته MBA متفاوت است. اگر شما از طریق شرکت در کنکور سراسری در یکی از کد رشته های روزانه رشته MBA دانشگاه های دولتی پذیرفته شوید، تقریبا برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت، اما با فرض تحصیل در مقطع شبانه دانشگاه های سراسری و یا تحصیل در دوره های آزاد موسسات آموزش عالی خصوصی تحصیل در رشته MBA در مقطع کارشناسی ارشد برای شما سالانه حدود ۶ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

۲ . فرصت های شغلی بهتر

این مزیت در راستای مزیت اول پیش می رود و در واقع دلیل مزیت اول است. فارغ التحصیلان MBA با تکیه بر صلاحیت هایشان شانس بیشتری برای رسیدن به یک شغل مدیریتی سطح بالا و حفظ این سمت دارند. برآورد شده است که ۷۰% فارغ التحصیلان MBA در جهان مدیران ارشد یا اعضای هیئت مدیره هستند. چنین فرصت های شغلی، حقوق و مزایای بالاتر، و البته، مسئولیت و ساعات کاری بیشتر را در پی خواهد داشت.
چه قصد ارتقاء وضعیت شغلی به پستی مدیریتی را دارید، یا می خواهید حرفه جدیدی را دنبال کنید، مدرک و تحصیل در رشته MBA می تواند شانس شما را برای دستیابی به اهدافتان افزایش دهد.

۳ . شبکه تجاری مستحکم تر

به عنوان یک دانشجوی MBA فرصت های فوق العاده خوبی برای ساخت شبکه ای از روابط خواهید داشت. تحصیل در این رشته شناخت و تعاملی متناسب در راستای اهداف اصلی برنامه (که به تقویت قابلیت شما در زمینه مدیریت کسب و کار می انجامد) با همکاران (مدیران ارشد آینده)، اساتید و کارکنان آموزشی (افرادی اغلب نیرومند در زمینه تجارت با تجربیاتی ارزشمند) را در پی دارد. علاوه بر این، اگر تحصیل در رشته MBA شما از نوع پاره وقت، در کنار حرفه شما و یا بخشی از برنامه شرکت محل کارتان نیست، در طول دوره کارآموزی، که معمولا بخشی از این برنامه است، موقعیت هایی طلایی برای آشنایی با کارفرمایان مختلف خواهید داشت. آخرین، و نه کم اهمیت ترین نکته اینست که به شبکه گسترده ای از فارغ‌التحصیلان آن برنامه MBA یا برنامه های دیگر دسترسی پیدا می کنید (افرادی حرفه ای با سمت های کلیدی که شما بواسطه تحصیل MBA با آنها ارتباط برقرار کرده اید). این شبکه تجاری گسترده و در عین حال مستحکم با کمک به روند انتقال مستقیم اطلاعات مرتبط با زمینه کاریتان و ایجاد شانس بیشتر جهت تصرف بهترین موقعیت های شغلی، اثرش را نشان خواهد داد.

۴ . فراگیری دانش و مهارت های جدید

ممکن است این مزیت را امری پیش پا افتاده ببینید و با خود بگویید که مگر بقیه برنامه های تحصیلی قرار است کاری جز این انجام دهند؟ حق با شماست، هدف سایر برنامه های آموزشی نیز همین است، اما تحصیل در رشته MBA متفاوت خواهد بود چراکه حرفه ای های این رشته اغلب افرادی جوان با سوابق کاری کم (دو یا سه سال، و یا بیشتر) هستند، و گاهی حتی کارمندان ارشدی پرانرژی که به دنبال چالش می گردند. طبیعت انسان بگونه ایست که اندکی پس از آغاز یک زندگی حرفه ای (حتی به اندازه ۲ سال) خود را با یک روند تکراری مطابقت می‌دهد و وارد حاشیه امنیت می‌شود. این امر تمایل شما برای یادگیری و کسب مهارت های جدید را محدود می کند. تحصیل در کارشناسی ارشد مدیریت MBA شما را وادار خواهد کرد که حاشیه امنیت را ترک کرده، با تازه ترین مشکلات دست و پنجه نرم کنید، جدیدترین تکنیک های مدیریتی را بکار ببندید، و بطور مداوم خود، عمل، و راهکارهای خود را به چالش بکشید. این امر حتی پس از فارغ التحصیلی شما نیز ادامه خواهد یافت، چراکه تحصیل در رشته MBA شما را در راهی قرار می‌دهد که این چالش را همواره همراه خودتان احساس کنید و بی وقفه به دنبال بهبود وضعیت خود باشید.

۵ . کسب دیدگاهی جامع نسبت به تجارت و کسب و کار جهانی

همانطور که پیش از این اشاره شد، بواسطه تحصیل در رشته MBA شما بخشی از یک شبکه بزرگ حرفه‌ای‌ها و شرکت‌ها خواهید شد و بطور مداوم با جدیدترین روش‌های حل مساله خود را به چالش خواهید کشید. در کنار هم قرار گرفتن این عوامل سبب می‌شود که به دیدگاهی جامع نسبت به تجارت و کسب و کار جهانی دست بیابید، درکی عمیق و یک تلقی ویژه از تغییرات جزئی این محیط. دستیابی به چنین دیدگاه و حساسیتی بدون صرف زمانی طولانی امکان پذیر نیست. همچنین، به عنوان یک کارمند، دسترسی شما به اطلاعات محدود است. به عنوان یک دانشجو یا فارغ التحصیل MBA داشتن چنین بصیرتی نه فقط برای شما، بلکه برای هر کارفرمای بالقوه ای، یک دارایی ارزشمند محسوب می‌شود.
اگر از آن دست شخصیت‌هایی هستید که می توانند از پس مسئولیت‌های سنگین یک پست ارشد مدیریتی، و باقی ماندن در چرخه بی پایان یادگیری و پیشرفت بر بیایند، پس احتمالا گزینه های مناسبی برای تحصیل در رشته MBA خواهید بود.

دیدگاه (۵۲)

 1. آمنه

  سلام من می خوام برای سال ۹۵ در آزمون کارشناسی ارشد mba شرکت کنم ودنبال منابع می گردم لطفا به من منابع را معرفی کنید

  • iranianmba

   شما می توانید از منابع طلایی کارشناسی ارشد MBA که از تاریخ ۲۶ خرداد ۹۴ در این سایت عرضه شده است، استفاده نمایید.

 2. زهرا

  سلام.ببخشیدتوسایت دانشگاه شریف ۳سال سابقه کارومطرح کرده.بالاخره سابقه کارمهم یانه؟ ممنون ازسایت خوبتون

 3. سینا

  سلام آیا من با مدرکی که از دانشگاه علمی کاربردی در رشته مدیریت بیمه می گیرم می تونم در ام بی ای برای کنکور ارشد اقدام کنم و در دانشگاههای خوب سراسری پذیرفته بشم؟

  • iranianmba

   اگر مدرک شما، مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم باشد، مشکلی نخواهد بود

 4. سمیرا حاتمی

  سلام.لیسانس مهندسی صنایع دارم ولی برای ارشد میخوام mbaبخونم،معدل خوبی ندارم واز دانشگاه پیامنور فارغ التحصیل شدم.بنظر شما با این شرایط میتونم ارشد دانشگاه خوبی قبول بشم؟شریف قبولیش سخته؟نیاز به سابقه کار داره؟

  • iranianmba

   شانس قبولی بستگی به تلاش شما دارد، فعلا نیازی به سابقه کار برای پذیرش نیست

 5. zolfaghari

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در حال حاضر من کارمند هستم و در اداره کار میکنم. و میخواهم درآزمون ارشد۹۵ شرکت کنم. به نظر شما با شرایط من دانشگاه دولتی مناسب هست یا نه؟ به خاطر حضور در کلاس های دانشگاه مشکل ژیش نخواهد آمد؟

  • iranianmba

   این سوال را باید از واحد منابع انسانی سازمان خودتان پی گیری فرمایید. اما در مورد تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری حداقل هفته ای ۲ روز کنار بزارید

 6. میلاد عظیم پور

  سلام من لیسانس برق الکترونیک خوندم و دو سال پیش فارع التحصیل شدم و تا به حال هیچ کاری پیدا نکرده ام و الان هم میخوام ام بی ای بخونم ،نظرتون در مورد ارتباط برق و ام بی ای چیه؟

  • iranianmba

   MBA مدیریت کسب و کار هست، حالا این کسب و کار میتونه مرتبط با برق باشه می تونه در حوزه مکانیک یا حتی امور پزشکی و فرهنگی باشد

 7. fmohajer

  با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون
  من درحال حاضر دانشجو ترم شش مهندسی مخابرات دانشگاه سراری هستم و مهر ماه آینده فارغ التحصیل میشم
  تصمیم دارم برای امسال ارشد MBI شرکت کنم
  سوالم اینه آیا امسال دانشگاه های خوب برای نیم سال دوم پذیرش میکنند؟؟؟
  آیا قبولی در این رشته به مصاحبه نیاز داره؟؟
  متشکرم از وقتی که برای پاسخ گویی به سوالم میگذارید 🙂

  • iranianmba

   تا امروز که هیچ نیازی به مصاحبه نیست.
   اغلب دانشگاه ها در نیمسال اول پذیرش دارند

 8. محمد

  میزان ارتباط دو رشته چقدر هست کم یا زیاد
  با تشکر

 9. negar

  سلام من کارشناسی حسابداری دارم الان نمیدونم حسابداری شرکت کنم یا mba لطفا راهنماییم کنید

 10. محبوبه

  برای ثبت نام در کنکور ارشد مدیریت mbaبا چه نامی در دفترچه آمده است؟
  با تشکر

  • iranianmba

   امسال رشته MBA با نام مدیریت کسب و کار و زیر مجموعه مد ۱۱۴۸ هست

 11. محبوبه

  mba با کد رشته ۱۱۴۸ که دارای شرایط خاصی است چجوری میشه تا در این رشته ثبت نام کرد؟

 12. محمد

  سلام
  من دانشجوی دکتری دانشگاه ازاد هستم
  می خواستم بدونم میتونم هم زمان MBA هم شرکت کنم

  • iranianmba

   سلام
   لطفا از واحد آموزش دانشگاه آزاد در این رابطه سوال فرمایید

 13. امیرعلی

  سلام،من دانشجوی ترم آخر رشته مهندسی فناوری
  شبکه های کامپیوتری با ۲۰ سال سابقه کاری البته غیر مرتبط در بخشهای مختلف مدیریتی مشغول بوده ام.قصددارم در ارشدMBA شرکت کنم،لطفا راهنمایی بفرمائید.
  در استان های بوشهر یا فارس کدام دانشگاه ها را پیشنهاد میکنید؟
  آیا بدون آزمون هم دانشجو میپذیرند؟با احترام و تشکر

 14. فرهاد

  سلام..من کارشناسی مهندسی اجرایی دارم..۹۵ میخوام Mba شرکت کنم..آیا Mba به مهندسی مدیریت اجرایی نزدیکه؟ و آیا لازمه حتما زبانم خیییلی قوی باشه؟ این مؤسساتی که دوره ۴ ماهه Mba میزارن و مدرک به قول خودشون معتبر میدن تا چه اندازه ارزش دارن؟؟

 15. فرهاد

  ببخشید ۹۶ میخوام کنکور بدم

 16. mitra

  درود بر شما,
  من امسال انتخاب رشته دارم و تصمیم دارم برای دانشگاه رشته ی mba بخونم, منتها نمیدونم دبیرستان رو ریاضی بخونم یا انسانی؟ برای تحصیل در این رشته, از چه طریقی وارد بشم بهتره؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید 😊

 17. فرشاد

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه دولتی دارم، به نظرتون میتونم برای ارشد MBA بخونم؟

  • iranianmba

   بله شما می توانید تو آزمون این رشته شرکت کنید

 18. امین

  سلام من دانشجوی برق کنترل دانشگاه سراسری هستم با معدل ۱۷
  میخواستم ببینم برای ارشد ام بی ای بخونم یا برق

 19. elahe

  با سلام و خسته نباشید.من فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار دانشگاه سراسری و ریتبه ۲دانشگاه هستم و شاغل به حسابداری(با گذراندن دوره های مربوطه) با توجه به متاهل بودنم میخواستم ببینم روزانه برای این رشته چقدر باید وضت گذاشت تا بتونم موفق باشم توی این رشته و اینکه دروسش حفظی هستن یا مفهومی؟ ممنونم از توجه شما

 20. مریم

  سلام
  میشه بگید تفاوت mba با سایر رشته های مدیریت که در دفترچه هست مثل مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی و … چی هست؟ چوم اونا هم زیر رشته هاشون تقریبا یه جورایی همین زیر رشته های mba هست. با تشکر

 21. اعظم

  سلام
  لیسانس موسیقی هستم و تصمیم گرفتم mba بخونم که پولدارشم
  آیا واقعن تو این رشته کار خوب و پردرآمد پیدا میکنم؟

 22. میلاد

  سلام .کل سایتتونو زیرو رو کردم فعلا جواب خیلی از سوالامو گرفتم ..حتما سوالات دیگری برام بوجود خواهد امد..حالا تا اونموقع… فعلا خیلییییی ممنون از سایت باحالتون.

 23. محسن معینیان فر

  باسلام و تشکر از سایت خوبتون.جناب اینکه وشته برای شرکت نیاز ب سابقه کار هست یعنی چی؟ منی ک تازه لیسانس عمرانمو گرفتم و سابقه ندارم نمیتونم قبول شم مصاحبه رو ودانشگاه رو

 24. نیلوفر

  سلام میخواهم برای فوق mba بخوانم برای لیسانس چی بخوانم میتوانه بیشتر تکمیلش کنه و تقویت کننده اش باشه
  ممنون

 25. پریسا

  بازم سلام,من شاغلم هستم دبیرریاضی,میخوام MBA بخونم آیاباشرایط کاری که من دارم میتونم موفق باشم ووقت کافی واسه خوندنش داشته باشم؟؟

 26. داوود

  باسلام،میخواستم بدونم فوق دیپلم نرم افزاردارم میتونم برای کارشناسی ام بی ای بخونم؟

 27. سمیرا

  سلام من فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی هستم.در خصوص این رشته ارشدرو چی بخونم تا بتونم به راحتی شغل مناسبی پیدا کنم؟؟mba بخونم چطور؟؟؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون از مطالبهای مفیدتون

 28. فرهاد

  سلام من دیپلم عمران از هنرستان دارم میخواستم بدونم میتونم تغییر رشته بدم و تو دانشگاه MBA بخونم؟

  • iranianmba

   کارشناسی ارشد mba فقط مختص مقطع فوق لیسانس هست و از دیپلم نمی توان برای این رشته اقدام کرد

 29. امیر حسین

  از رشته انسانی میشه بری ام بی ای ؟؟؟

  • iranianmba

   بستگی به پایه راضی شما داره، همچنین توجه کنید که این رشته فقط در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود

 30. buromand

  سلام
  آیا باید برای ادامه تحصیل در رشته mba از همان ابتدا گرایشت رو مشخص کنی یا نه.دیدم دانشگاههای فقط گرایش خاصی رو ارایه میدهندپس تکلیف علاقه چی میشه؟کسی که فقط بخواد گرایش بازاریابی رو ادامه بده چکار باید بکنه.سومین سوالم اینه که ایا بازاریابی در ام بی ای معادل بازرگانی اموزش میبینیم یا در حد همون بازاریابیه.ممنون از دوستان و اساتید معظم له

 31. شایان

  سلام.برای قبولی روزانه در دانشگاه شریف یا تهران چه رتبه ای قابل قبوله؟

 32. khosro

  سلام.من الان ترم ۵کارشناسی مدیریت بازرگانی هستم رشته ی دبیرستانم انسانی بوده.وعلاقه ی شدیدی به mbaدارم.خواستم بدونم میتونن موفق بشم اخه من تویوچندسایت خوندم که مدیریت اجرایی برام بهتره؟

  • iranianmba

   اگر پایه ریاضی خوبی دارید اقدام کنید وگر نه به رشته مدیریت اجرایی بپردازید

 33. فرشاد

  سلام و خسته نباشید…سوالم این بودش که آیا مدرک mba در موسسات عالی آزاد اعتبار داره واسه کارشناسی ارشد که من برم بخونم و حتی واسه ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج؟….ممنون از راهنمایی شما

  • iranianmba

   در این مورد از خود موسسه آموزش عالی آزاد و وزارت علوم باید تحقیق کنید و ما صلاحیت اضهارنظر در این موارد را نداریم

 34. علی

  سلام. بنده ارشد الکترونیک دارم. آیا در ایران امکان تحصیل در مقطع دکترای mba وجود داره. در صورت مثبت بودن میشه راهنمایی کرد. با سپاس

  • iranianmba

   بله دکترای این رشته با نام DBA شناخته می شود.

فرم ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.