امروز : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA

هرچند استفاده از فارغ التحصیلان رشته MBA برای گسترش کسب و کارها در جهان سابقه‌ای نزدیک به یک قرن دارد ولی در کشور ایران این نیازمندی عمدتا از ۱۰ سال گذشته رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. اما سوال اینجاست که شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارها چقدر حاضرند برای به خدمت گرفتن این افراد هزینه کنند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا فارغ‌ التحصیلان رشته MBA درآمد بیشتری دارند؟ و یا بطور کلی برای شما این سوال مطرح باشد که درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA چقدر است؟

با توجه به افزایش رقابت میان کسب و کارها در سال های اخیر و نیاز بهره‌گیری از فرایند‌های مدرن سیستمی و سازمانی برای گسترش کسب و کار، افزایش بهره وری و تصاحب بازارهای جدید، مدیران و صاحبان کسب و کارها را بیش از پیش به سمت استفاده از نیروهای آموزش دیده،  برای رفع نیازهای کسب و کار ها سوق داده است.

هرچند استفاده از فارغ التحصیلان رشته MBA برای گسترش کسب و کارها در جهان سابقه‌ای نزدیک به یک قرن دارد ولی در کشور ایران این نیازمندی عمدتا از ۱۰ سال گذشته رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. اما سوال اینجاست که شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارها چقدر حاضرند برای به خدمت گرفتن این افراد هزینه کنند؟

فارغ التحصیلان رشته MBA چه توانایی هایی دارند؟

با نگاهی به دروس تحصیلی دوره MBA در مقطع کارشناسی ارشد و مشاهده دروسی همچون: اصول حسابداری، اقتصاد برای مدیران، کاربرد آمار در مدیریت، اصول بازرگانی و تجارت، نگرش سیستمی، مدیریت نیروی انسانی، مبانی رفتار سازمانی، مدیریت منابع مالی، مدیریت بازاریابی و . . . به این نکته پی می بریم که اصلی ترین توانایی فارغ التحصیلان رشته MBA مجهز بودن به بیشتر ابزارهای مدیریت و رشد سازمان ها به صورت یکجا و تجمیع شده است. این افراد می توانند با حضور خود در یک سازمان و با اطلاعاتی که تقریبا از کلیه حوزه‌های مختلف کسب و کارها دارند، موجبات ظهور سیستم مدیریت یکپارچه و هدفمند را در جهت رشد و گسترش کسب وکار‌ها فراهم آورند.

mba_graduate

شرکت ها و سازمان‌های متقاضی فارغ التحصیلان رشته MBA

در ایران عمده شرکت ها و سازمان های حاضر در بازارهای مدرن و رقابتی مانند شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات، انرژی، نفت و گاز و شرکت‌های پروژه محور بیشتر متقاضی استفاده از فارغ التحصیلان رشته MBA می باشند. از سوی دیگر شرکت های حوزه تولیدات صنعتی و خدماتی نیز اغلب مایل به بهره‌گیری از این افراد در حوزه‌های برندینگ، بازاریابی و فروش می‌باشند.

فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته MBA

با نگاهی اجمالی به نیازمندی های کسب و کار و پایگاه های تخصصی فرصت های شغلی در ایران، می توان به جذابیت بیشتر این رشته برای کارفرمایان و سازمان ها مطلع گردید. همچنین رده بندی سازمان ها و شرکت های متقاصی استخدام فارغ التحصیلان رشته MBA شرکت ها و سازمان های پیشرو در حوزه های مختلف صنعتی، تولیدی و خدماتی می باشند.

فارغ التحصیلان رشته MBA

فارغ التحصیلان رشته MBA

درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA

با مطالعات میدانی و پرس و جو از چند نفر از فارغ التحصیلان سال های نه چندان دور رشته MBA می توان به فاصله ۳۵ تا ۲۰۰ درصدی درآمد سالانه این افراد نسبت به فارغ التحصیلان رشته مهندسی پی برد. بطور متوسط می توان برای قابل مقایسه بودن درآمد این فارغ التحصیلان در وضعیت های مختلف اقتصادی این رقم را با دلار در حدود ماهیانه ۶۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار اعلام کرد. هرچند این رقم وابسته به بسیاری از متغیرها می باشد و بسیار کمتر از درآمد سالانه فارغ التحصلان این رشته در کشورهای اروپایی و امریکا است ولی نسبت به میانگین درآمدهای سایر رشته ها در ایران رقم بالاتری است.

اگر فارغ التحصیلان رشته MBA برای خودشان کار کنند!!!

توانایی های مدیریتی فارغ التحصیلان رشته MBA موجب بهره مندی از پتانسیل های بالای این افراد برای موفقیت در تاسیس، رشد و توسعه کسب و کار شخصی آن ها می گردد. اما از انجا که در ایران بیشتر علاقه مندان تحصیل در رشته کارشناسی ارشد MBA را فارغ التحصیلان جوان دانشگاه ها تشکیل می‌دهند، این افراد بعد از فارغ التحصیلی از رشته MBA اغلب علاقه مند به کسب تجربه در سازمان ها و کسب وکارهای دیگر هستند تا راه اندازی کسب و کار شخصی!

فرم ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.