امروز : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید
رشته mba چیست؟چاپ مطلب

درباره رشته MBA

رشته mba بطور اختصار از نام Master of Business Administration گرفته شده است. در سال های گذشته رشته mba در آزمون کارشناسی ارشد با نام mba نامیده می شد، حال آنکه از سال ۱۳۹۴ نام این رشته در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد به رشته مدیریت کسب و کار تغییر یافته است.

رشته mba

رشته mba بطور اختصار از نام Master of  Business Administration گرفته شده است. در سال های گذشته mba  در آزمون کارشناسی ارشد با نام mba نامیده می شد، حال آنکه از سال ۱۳۹۴ نام این رشته در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد به رشته مدیریت کسب و کار تغییر یافته است.

مخاطبان mba معمولا افراد و فارغ التحصیلان رشته ها و تخصص های دیگر دانشگاهی هستند که پس از چند سال فعالیت در زمینه تخصصی خود علاقه مند به تحصیل در رشته mba می شوند. مهندسی که در شرکتی مدیر شده است، پزشکی که کلینیکی را تاسیس کرده، کارآفرینی که مجموعه تولیدی یا خدماتی را راه اندازی کرده است، پس از  گذشت مدتی از فعالیت تخصصی، نیاز می بیند که با تحصیل در رشته mba توانایی های مدیریتی خود را در جهت برطرف کردن نیازمندی های کسب و کار خود افزایش دهد. آن ها برای این کار می باید منابع کارشناسی ارشد MBA به خوبی و با دقت مطالعه نمایند و پس از موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد MBA وارد دانشگاه شده و پس از گذراندن ۵۴ واحد موفق به اخذ مدرک MBA شده اند.

رشته mba

رشته mba

در واقع رشته mba درجه کارشناسی ارشد در مدیریت کسب و کار است. علاقه مندان در تلاش هستند با تحصیل در این رشته، توانایی های خود جهت اداره بهتر کسب و کار و گشودن افق های جدید پیش روی خود و کسب و کارشان را بهبود بخشند.

برخی از گرایش های رشته mba عبارتند از:

۱- گرایش عمومی

۲- فناوری اطلاعات (IT)

۳- فناوری

۴- بازاریابی

۵- تجارت

۶- مدیریت منابع انسانی

۷- کارآفرینی

۸- مدیریت استراتژیک

۹- اقتصاد مدیریت

۱۰- مدیریت پروژه

۱۱- مدیریت اجرایی (EMBA)

با توجه به ماهیت رشته mba در ایران بیشتر فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی رغبت و انگیزه تحصیل در این رشته را دارند.

کلمات کلیدی

فرم ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.