امروز : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

روش برنامه ریزی برای کنکور MBA سال ۹۵

در اولین مرحله از فرایند خواست موفقیت و برنامه ریزی برای کنکور MBA می‌توانید هدفی مشخص و قابل سنجش را برای خود تعیین نمایید. توجه داشته باشید که هدف شما ملموس تنظیم‌شود

برنامه ریزی برای کنکور MBA با چه روشی موفقیت آمیزتر خواهد بود؟

اگر هدف شما در رابطه با موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد MBA سال جاری و پذیرش در رشته مدیریت MBA یکی از دانشگاه‌های ممتاز سراسری قطعی هست، برای رسیدن به هدفتان می‌بایست برنامه‌ای مشخص، دقیق، قابل اجرا و کاربردی داشته باشید. برای مشخص شدن بهتر موضوع و بالا رفتن قابلیت درک آن، در ادامه این مطلب فرایند برنامه‌ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد را در قالب گام‌های چندگانه و با مثال‌های کاربردی ارائه می‌کنیم.

barnamerizi_email

.

گام اول: تعین هدف مشخص و قابل سنجش

در اولین مرحله از فرایند خواست موفقیت و برنامه ریزی برای کنکور MBA می‌توانید هدفی مشخص و قابل سنجش را برای خود تعیین نمایید. توجه داشته باشید که هدف شما ضمن ملموس، مکتوب و قابل سنجش بودن، واقع‌گرایانه تنظیم‌شده و انگیزاننده شما برای تلاش بیشتر نیز باشد.

مثال (۱) گام اول:

هدف من: قبولی در نوبت روزانه، مقطع کارشناسی ارشد MBA دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵

مثال (۲) گام اول:

هدف من: کسب رتبه زیر ۱۰۰ در کنکور کارشناسی ارشد MBA سال ۱۳۹۵

.

.

گام دوم: تعیین جایگاه فعلی شما (تعیین سطح علمی فعلی شما)

برنامه‌ریزی تعیین مسیر حرکت شما از جایگاه فعلی به سمت هدف تعیین‌شده است. ازاین‌رو یکی از ابتدایی‌ترین و اساسی‌ترین پیش‌نیازها برای برنامه ریزی برای کنکور MBA به شکل صحیح، تعیین جایگاه فعلی شما هست.

در مسیر صحیح و موفقیت آمیز برنامه ریزی برای کنکور MBA ، تعیین جایگاه فعلی با سنجش سطح علمی و آموزشی شما مقدور خواهد بود. با توجه به دروس رشته MBA که در آزمون کارشناسی ارشد این رشته مورد سؤال واقع می‌شوند، بهتر است شما در ابتدا سطح علمی خود را در سه درس زبان انگلیسی (MBA)، هوش و استعداد تحصیلی GMAT و ریاضی ۱ و ۲ دوره فنی مهندسی تعیین نمایید. بهترین و سریع‌ترین راهکار و روش برای این منظور خودآزمایی توسط سؤالات آزمون کارشناسی ارشد MBA سال ۱۳۹۴ هست. دفترچه سؤالات کنکور ارشد MBA سال ۹۴ را تهیه و همانند آزمون تعیین سطح کلاس‌های زبان، بدون آمادگی قبلی و البته با رعایت محدودیت زمانی به پاسخگویی به سؤالات هر یک از درس‌های رشتهMBA  بپردازید و سپس با کلید سازمان سنجش و رعایت نمره منفی پاسخ‌های اشتباه، به محاسبه دقیق درصد پاسخگویی خود اقدام نمایید.

دانلود سوالات و کلید آزمون کارشناسی ارشد MBA سال ۱۳۹۴ برای خودآزمایی و تعیین سطح

پس از تعیین درصد پاسخگویی صحیح به سؤالات آزمون کارشناسی ارشد MBA سال ۹۴ می‌توانید سطح علمی خود را توسط جدول زیر ارزیابی و تعیین نمایید.

  سطح خوب سطح متوسط سطح ضعیف
ریاضی عمومی ۱ و ۲ ۶۵ درصد و بالاتر درصد ۴۰ تا ۶۵ ۴۰ درصد و پایین تر
هوش و استعداد تحصیلی GMAT ۵۰ درصد و بالاتر درصد ۳۵ تا ۵۰ ۳۵ درصد و پایین تر
زبان انگلیسی MBA ۶۰ درصد و بالاتر درصد ۴۰ تا ۶۰ ۴۰ درصد و پایین تر

* این جدول بر اساس درصد پاسخگویی و رتبه کسب شده توسط داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد MBA سال ۱۳۹۴ تنظیم و آنالیز شده و برای آزمون‌های سال‌های دیگر اعتبار ندارد.

.

.

گام سوم: شناخت توانایی‌ها، استعدادها و ویژگی‌های شخصی

قطع به‌یقین انسان‌ها از نظر توانایی‌ها، استعدادها با یکدیگر متفاوت دارند، همین تفاوت‌ها نیاز آن‌ها را به استفاده از روش‌ها، راهکارها، قالب‌ها و برنامه‌های مختلف و متنوع آموزشی و یادگیری بیشتر می‌کند.

اکنون که در گام دوم، سطح علمی خود را در هر یک از دروس رشته MBA معین کرده‌اید، با توجه به شناختی که از توانایی‌ها و قابلیت‌های آموزشی و یادگیری خود دارید، می‌باید به فکر تأمین امکانات و ابزار لازم در مسیر رسیدن به هدف (موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد MBA) باشید.

مثال (۱) گام سوم:

برخی از ما استعداد بالایی در یادگیری ریاضی و حل مسائل هوش برخورداریم ولی ممکن است در رابطه با به یادسپاری لغات زبان انگلیسی سرعت و عملکرد ضعیفی داشته باشیم. یا ممکن است شخصی بتواند لغات زبان انگلیسی و فرمول‌ها و رابطه‌های ریاضی را با سرعت به ذهن بسپارد، اما در حل مسائل هوش (GMAT) و ریاضی کارایی خوبی نداشته باشد.

در واقع شناخت صحیح استعدادهای شخصی در حوزه آموزش و یادگیری در ترکیب با سطح علمی فعلی ما در دروس مختلف آزمون ارشد MBA ابزار مناسبی برای تشخیص و تعیین زمان اختصاصی لازم برای هر یک از این دروس در برنامه خواهد شد.

مثال (۲) گام سوم:

اگر درس زبان انگلیسی شما در سطح ضعیف بوده و از سوی دیگر توانایی به یادسپاری لغات و استعداد یادگیری زبان انگلیسی شما در حد بالایی نیست، شما می‌بایست بیشترین تمرکز و زمان خود را جهت تقویت سطح زبان انگلیسی خود اختصاص دهید. به همین منظور شاید در برنامه‌ریزی خود مطالعه منابع بیشتری برای تقویت در س زبان انگلیسی تدارک ببینید و یا مطالعه این درس را زودتر از الباقی دروس رشته MBA آغاز کنید.

.

.

گام چهارم: شناخت محدودیت‌ها

هر یک از ما به نوبه خود محدودیت‌های شخصی، شغلی، تحصیلی، خانوادگی و مالی خاص خودمان را داریم. با تأکید مجدد این نکته که نباید این محدودیت‌ها در تصمیم و تلاش ما در راه رسیدن به اهداف و ساخت آینده بهتر تحصیلی و شغلی خللی ایجاد نماید، اما می‌بایست این محدودیت‌ها را به خوبی بشناسیم و در برنامه‌ریزی خود مورد توجه قرار دهیم. چشم‌پوشی و در نظر نگرفتن این محدودیت‌ها آفتی بزرگ است که کارایی برنامه‌ریزی شما را تحدید می‌کند. از جمله این محدودیت‌ها عبارتند از:

محدودیت‌های زمانی

– اشتغال به تحصیل در سال آخر دوره کارشناسی

– انجام خدمت سربازی

– اشتغال به کار نیمه‌وقت یا تمام‌وقت

– تأهل و امور مربوط به خانواده و فرزندان

– و . . .

محدودیت‌های مالی

– عدم توان مالی کافی برای استفاده حداکثری از منابع و امکانات آموزشی

محدودیت‌های مکانی

– عدم امکان دسترسی به کلاس‌ها، منابع و امکانات آموزشی نظیر و هم‌سطح تهران و شهرستان‌های بزرگ

.

.

گام پنجم: یافتن راهکارهایی برای غلبه بر محدودیت‌ها

حال که محدودیت‌های شخصی خود را به خوبی شناسایی و بررسی کردید، باکمی تدبیر، اندیشه و ابتکار می‌توانید برای غلبه و برطرف نموده هریک از آن‌ها راهکارهایی مفید و مؤثر بی اندیشید.

مثال (۱) گام پنجم:

اگر شما محدودیت زمانی جهت آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد MBA دارید و نمی‌توانید زمان حداکثری را به مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد MBA اختصاص دهید می‌توانید ضمن استفاده از منابع ارزشمند کنکور ارشد MBA که در قالب‌های مختلف و متنوع آموزشی ارائه می‌شوند، برای استفاده بیشینه از زمان خود بهره‌مند شوید. در زمان‌های مازاد و پرت کاری خود با بهره‌گیری از فلش کارت‌های آموزشی به مرور مطلب بپردازید.

مثال (۲) گام پنجم:

اگر محدودیت مالی برای پرداخت هزینه‌های بسیار بالای کلاس‌های آموزشی و پکیج‌های مؤسسات را ندارید، می‌توانید با انتخاب منابع طلایی کارشناسی ارشد MBA که کیفیت بسیار بالاتری نیز دارند، به برنامه ریزی برای کنکور MBA خود کیفیت و سرعت بیشتری ببخشید. محدودیت مکانی نیز با روش فوق قابل رفع هست.

.

.

گام ششم: تدوین برنامه کاربردی

اکنون پس از مشخص شدن سطح علمی، شناخت توانایی‌ها، شناسایی محدودیت‌ها و تعیین راهکارهای غلبه بر محدودیت‌ها، نوبت تدوین برنامه حرکت به‌سوی هدف نهایی یعنی موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد MBA است. با توجه به موارد ذکرشده فوق، برنامه حرکت شامل تعیین مسیر، ابزارها و سرعت حرکت به سمت هدف نهایی خواهد بود.

یک برنامه کاربردی و جامع در عین دقت و شفافیت می‌باید انعطاف‌پذیری بالایی نیز داشته باشد. به این نکته اساسی توجه داشته باشید که هیچ برنامه جامع و کاملی نیز امکان اجرای ۱۰۰ درصدی نداشته و ممکن است در طول اجرای برنامه مشکلات و وقفه‌های ناخواسته‌ای پیش آید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از نظر زمانی ۲۰ درصد زمان برنامه خود را برای انعطاف بالاتر برنامه به‌صورت شناور و آزاد تعیین نمایید.

همچنین با توجه به ویژگی‌های خاص آزمون کارشناسی ارشد MBA برنامه‌ریزی شما می‌باید شامل مراحل مختلفی از جمله یادگیری، مرور، تسلط، زمان‌بندی و جمع‌بندی باشد. در ادامه مثال‌هایی از برنامه ریزی برای کنکور MBA برای دروس مختلف با فرضیات معین و استفاده از مدل‌های مختلف ارائه می‌شود.

مثال (۱) گام ششم:

فرضیات: سطح ریاضی متوسط – محدودیت زمانی (اشتغال به کار تمام‌وقت) – استعداد یادگیری متوسط ریاضی

مدل برنامه‌ریزی: تطبیقی

barnamerizi_MBA_1

مثال (۲) گام ششم:

فرضیات: سطح زبان انگلیسی ضعیف – محدودیت زمانی (اشتغال به کار تمام‌وقت) – استعداد یادگیری زبان ضعیف

مدل برنامه‌ریزی: موضوعی

barnamerizi_MBA_2

مثال (۳) گام ششم:

فرضیات: سطح هوش و استعداد تحصیلی GMAT خوب – محدودیت زمانی (اشتغال به کار تمام‌وقت) – استعداد یادگیری GMAT بالا

مدل برنامه‌ریزی: تطبیقی زمانی

barnamerizi_MBA_3

منابع طلایی کارشناسی ارشد MBA

دیدگاه (۲)

  1. محمد

    با سلام و تشکر فراوان
    بنظر میرسد در مثال (۱) گام ششم، در فروردین ماه باید درصدها ۵۰-۵۰ باشد.

    • iranianmba

      بله این فقط یک مثال هست و هرکسی می تواند بر اساس نیاز، توانایی و استعدادهای خودش برنامه را شخصی سازی کند

فرم ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.