امروز : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

گرایش هاى MBA در دنیا و ایران چیست؟

به معنى دقیق رشته هایى مثل مدیریت بازرگانى و مدیریت صنعتى سال هاست در ایران وجود دارد. سازمان مدیریت صنعتى حدود ۱۲ـ۱۰ سال پیش که MBA اجرایى را راه اندازى کرد اولین جرقه MBA بود. هرچند قبل از انقلاب یک دوره خیلى خوب MBA در مدرسه عالى مطالعات مدیریتى داشتیم که الآن دانشگاه امام صادق شده است ، چند شرکت بزرگ بخش خصوصى با همکارى دانشگاه هاروارد آنجا را راه انداخته بودند.

MBA در طیفى از حوزه هاى عملیاتى تا حوزه هاى تجارى گسترده مى شود. در ایران چیزى که به نام MBA درس داده مى شود با خارج کمى فرق دارد. در ایران گرایش هایى مثل مدیریت تکنولوژى و مدیریت اطلاعات و عملیات داریم که جایش در دانشکده هاى صنایع است. در آمریکا MBA به تجارت گرایش دارد. مهم ترین تمرکز آن روى بازاریابى و کارآفرینى است. و در کنار آنها گرایش منابع انسانى و سازماندهى است، MBA در ایران به آن طیف عملیاتى نزدیکتر است و در حوزه هاى مالى و بازاریابى ضعیف است.

به معنى دقیق رشته هایى مثل مدیریت بازرگانى و مدیریت صنعتى سال هاست در ایران وجود دارد. سازمان مدیریت صنعتى حدود ۱۲ـ۱۰ سال پیش که MBA اجرایى را راه اندازى کرد اولین جرقه MBA بود. هرچند قبل از انقلاب یک دوره خیلى خوب MBA در مدرسه عالى مطالعات مدیریتى داشتیم که الآن دانشگاه امام صادق شده است ، چند شرکت بزرگ بخش خصوصى با همکارى دانشگاه هاروارد آنجا را راه انداخته بودند. و یکى دو دانشگاه دیگر هم داشتند این کار را مى کردند که ادامه پیدا نکرد. آنجا تقریبا ۴ دوره فارغ التحصیل خیلى خوب داشت که اکنون آدم هاى برجسته اى در مدیریت هستند. بعد از آن دوره MBA نداشتیم تا در دهه ۷۰ که سازمان مدیریت صنعتى مدیریت اجرایى را با گرایش هایى مختلف مثل مدیریت شهرى و بیمارستانى پایه گذارى کرد. کلمه MBA را عملا دانشگاه شریف معمول کرد.  MBAیکى از پرطرفدارترین و پر سود ترین رشته هاى تحصیلى است و براى تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسى مى توانید در آزمون هاى مربوطه ثبت نام کنید.

رشته MBA به دلیل تفاوت هاى ماهیتى از ظاهر آسان و جذابى نسبت به سایر رشته هاى برخوردار است ولى در عمل براى موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندى هاى هوشى و ذاتى خواهید بود که مى تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.

کلمات کلیدی

دیدگاه (۱)

  1. tohidpolymer2

    سلام ممنون از مطالب شما

فرم ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.